Menu

Kawa

Kawa została odkryta w Etiopii, skąd rozpowszechniła się do krajów arabskich. Istnieje legenda, która mówi o pasterzu z Abisynii - Kaldi, który zauważył, że kozy po zjedzeniu liści i owoców drzewa kawowca dokazywały bardziej niż zwykle.

Kawę można kupić w kilku postaciach: kawa w ziarnach, kawa rozpuszczalna, kawa liofilizowana. Osobiście preferuję przygotowanie kawy ze świeżo zmielonych ziaren. Kawę rozpuszczalną przygotowuję się polewając zmieloną kawę małą ilością wrzątku. Otrzymuję się z tego ekstrakt, który następnie jest wysuszany i z dodatkami sprzedawany jako kawa rozpuszczalna. To co zostaje oczywiście nie jest wyrzucane, ale sprzedawane jako kawa mielona. Często, nawet do najdroższych kaw mielonych dodawana jest mielona cykoria. Zwiększa to objętość mielonej "kawy". W efekcie ilość kawy w kawie mielonej to około 40% w tych droższych, oraz 20% w tańszych. Dlatego myślę, że warto odgrzebać stary młynek do kawy i zacząć pić prawdziwą kawę.

Pod tym linkiem znajduję się jakościowo bardzo dobra kawa. Jest to sklep internetowy z herbatą, kawą oraz przydatnymi akcesoriami.

Ziarna Kawy

Sposób przygotowania kawy polegającej na zalaniu zmielonej kawy wrzątkiem często jest mylnie nazywany po turecku. Nie jest to najlepszy sposób na sporządzanie naparu z kawy. Jeżeli fusy zostawimy w filiżance, cały czas podczas picia kawy substancje takie jak kofeina przedostają się do wywaru. Taka kawa jest niezwykle mocna, często może prowadzić do uczucia walenia serca tak, że prawie nam z wyskoczy z klatki piersiowej. Kawa powinna być krótko parzona. W ten sposób, do wywaru przedostaje się cały aromat, a kofeiny jest w sam raz. Dlatego kawa z ekspresu, czy z dzbanka jest bardzo aromatyczna, ale nie jest mocna. Kawę z ekspresu możemy pić kilka razy dziennie, i nie powinno mieć to złego wpływu na nasze zdrowie. Lekarze wręcz zalecają picie kawy.

 
© jakie-kupic.pl - Chcę żyć zdrowo!