Menu

Jak zaparzyć dobrą kawę?

Kawa jest jedną z najbardziej znanych i powszechnych używek do picia, której spożycie w świecie wzrasta z roku na rok zyskując coraz to więcej jej amatorów.

Za ojczyznę kawy uznaje się Abisynię, gdzie kawowe drzewa rosły dziko i gdzie, jako pierwsi rozpoczęli uprawę Arabowie, którzy odkryli podniecające i pobudzające działanie wywaru z ziaren kawy szukając alternatywy wobec zakazanego przez Mahometa alkoholu. Stąd kawa rozprzestrzeniła się na wszystkie kontynenty, z których najlepiej przyjęła się w Ameryce południowej, Afryce oraz Azji…

Jednak, co zrobić, aby zaparzyć dobrą i smaczną kawę posiadającą jak najlepsze wartości. Otóż wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy ją przygotować. I tu mamy do wyboru dwa podstawowe sposoby: poprzez zaparzanie albo poprzez filtrowanie.

Zaparzanie

Ten sposób polega na zalania zmielonej kawy wrzątkiem bądź w przypadku kawy po turecku zalaniu jej zimna wodą i doprowadzeniu do wrzenia. Kawę po turecku można parzyć zarówno w jednoporcjowym tygielku bądź w emaliowanym garnuszku lub rondelku ze szczelną pokrywką bądź ogniotrwałym dzbanku ceramicznym. Przy zaparzaniu jedną z najistotniejszych rzeczy jest grubość zmielenia ziaren. Na kawę zaparzaną (zalewana wrzątkiem) ziarno powinno być drobno zmielone (ok. 0,2 mm) a na kawę po turecku bardzo miałko (ok. 0,09-0,1 mm).

Filtrowanie

Filtrowanie może odbywać się w dwojaki sposób. Pierwszy polega na przelewaniu wrzącej wody przez zmielona kawę umieszczoną na sitku lub na wkładce z bibuły filtracyjnej. Do tego sposobu kawa powinna średnio zmielona (ok. 0,2-0,25 mm). Drugi sposób polega na przepuszczeniu przez zmielona kawę pary pod ciśnieniem za pomocą maszyn-expresów. Jest to najlepszy sposób uzyskania napoju, gdyż przy parzeniu w ekspresie ekstrahuje się ok. 30% związków rozpuszczalnych a w przypadku parzenia w dzbanku i szklance odpowiednio 25% i 20%.

Na wartość i właściwości zaparzonej kawy ma wpływ także jakość wody (najlepiej świeżo przegotowanej i miękkiej), sposób przyrządzania, temperatura oraz czas trwania parzenia. Istnieje ponadto możliwość przygotowania kawy mrożonej.

Warto zapamiętać.

 
© jakie-kupic.pl - Chcę żyć zdrowo!